pátek 3. dubna 2009

Laryngitida ještě jednou a pořádně

Asi byste neuhodli, jaký je nejnavštěvovanější spot na tomto blogu. Když se koukám na statistiky přístupů, tak se taky trošku divím, ale věřte tomu nebo ne, je to článek s názvem „Laringitida vrací úder“. Je to způsobeno hlavně návštěvníky, kteří hledají informace o této nemoci na Seznamu nebo Googlu. A protože těch souhrnných informací ve vyhledávačích moc není a protože vyhledávače mají z nějakého důvodu můj blog rády a odkaz na spot kde se o laryngitidě mluví je na první stránce vrácených výsledků, tak lidi často končí na mém blogu. Jen tak na okraj. Spot o tom, že jsem si koupil nová sedla a několikrát se tam objevilo slovo „prdel“ figuroval dlouhou dobu na Seznamu na předních příčkách při vyhledávání právě tohohle slova. Srandovní, ne? No, a protože se cítím trošku provinile, že lidi v nouzi takhle často polapím, tak jsem se rozhodl, že po internetu posbírám pár rozumů o téhle nepříjemné nemoci a uveřejním to tady pěkně pohromadě a s těmi správnými slovními spojeními, abych byl ve vyhledávačích na prvním místě a pageload mi bude naskakovat raketovou rychlostí :-). Tak jdeme na to.

Tak úplně na úvod je potřeba říct, že se to píše Laryngitida a ne Laringitida jak jsem špatně uvedl v prvním spotu. To jen aby bylo jazyku rodnému nebo spíš importovanému učiněno zadost.

Laryngitida co to je
Laryngitida je zánět horního úseku dýchacích cest – hrtanu. Je virového původu a postihuje hlasivky a jejich okolí. Často je onemocnění komplikováno bakteriální infekcí. Zánět hrtanu obvykle nevzniká samostatně, ale provází onemocnění průdušek, zápal plic nebo chřipku. Zánět se projevuje nejčastěji bolestí v krku, suchým dráždivým kašlem, chrapotem a sípáním při dýchání. Laryngitida často postihuje i batolata a děti předškolního věku. U malých dětí vyžaduje včasnou lékařskou péči a nezřídka nemocniční ošetřování. Během roku se vyskytuje hlavně ve dvou velkých vlnách v jarních a podzimních měsících. Po vyléčení nevzniká trvalá imunita. To znamená, že laryngitidou můžete onemocnět i několikrát po sobě.

Kromě mikrobů může zánět hrtanu vyvolat i nadměrné namáhání hlasivek. Kdo by chtěl na diskotéce přeřvat DJje nebo na hokeji pořádně vynadat rozhodčímu koleduje si o zánět. Nemocí jsou ohroženi i zpěváci po náročném koncertě (Death metal is dead). Zánět vzniká po podráždění hrtanu cigaretovým kouřem při aktivním kouření nebo po pobytu v zakouřených místech. Náchylnost k onemocnění zvyšuje i znečištěné ovzduší. Některé laryngitidy jsou způsobeny alergickou reakcí.

Laryngitida příznaky
K nejvýraznějším příznakům laryngitidy patří celková slabost, chrapot a obtížné mluvení. Občas dochází k přechodné ztrátě hlasu. Bolí vás v krku, máte horečku a trápí vás suchý dávivý kašel. Nepříjemný pocit v krku a na hrudníku vás neustále nutí k odkašlávání. Oteklá sliznice vašich dýchacích cest bolí a znesnadňuje vám polykání. Obtížně se nadechujete, při dýchání se z vás ozývá pískání a sípání.

Kašel a dušnost se tradičně zhorší ve večerních a nočních hodinách. Laryngitida je často důvodem, proč se vydáte v noci na pohotovost. Závažnost obtíží závisí na stupni zánětu. Otok hrtanu může v nejtěžších případech způsobit dušení. Zvláště u dětí může být průběh onemocnění velmi kritický. Při jakémkoliv zhoršení obtíží nebo počínajících známkách dušení (obtížné dýchání, promodrávání) raději okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Laryngitida léčba
Cílená léčba virové laryngitidy neexistuje. Jednoznačně se doporučuje hlasový klid a inhalace. Teplotu můžete snížit přípravky na bázi paracetamolu nebo brufenem. Léky vám také pomohou zmírnit bolest. Při úporném kašli je možné na noc použít různá antitusika.

Laryngitida u dětí může probíhat velmi dramaticky. Při akutním záchvatu přesto zachovejte klid. Je několik věcí, které můžete pro své dítě udělat sami doma. Při náhlých dýchacích obtížích ze všeho nejdřív otevřete okna dokořán. Ač se Vám to může zdát nelogické, je potřeba, abyste v bytě udělali průvan. Do blízkosti postýlky dítěte pověste mokré prostěradlo. Dýchací obtíže při laryngitidě totiž až zázračně zlepší studený a vlhký vzduch.

Na krk nemocného s laryngitidou patří Priessnitzův obklad. Plena namočená ve studené vodě a jen lehce přikrytá suchou látkou sníží otok dýchacích cest. Obklad je vhodné po 15 minutách vyměnit. Zklidněte dítě, buďte v jeho blízkosti a povídejte si s ním. Nenuťte jej zbytečně ležet. Při obtížném dýchání může být vhodnější poloha v sedu. Podejte lék na snížení teploty.

Akutní virová laryngitida se obvykle po několika dnech sama zahojí. V opačném případě se mohla přidat bakteriální superinfekce. To znamená, že se na virem oslabené sliznici dýchacích cest usadily a rozmnožily bakterie. Pak je vhodné po konzultaci s lékařem zahájit léčbu antibiotiky.

Co musíte udělat, když dojde k záchvatu akutní laryngitidy?
  • dítě vezmete z postýlky, jen přes něj přehodíte přikrývku a ihned s ním musíte na čerstvý studený vzduch (otevřete okno, jděte na balkon či terasu) - studený vzduch během namáhavého dýchání pomalu zklidní otok sliznic
  • nutné je současně uklidňovat dítě
  • druhý rodič připraví studený zábal na krk
  • nemáte-li s touto situací zkušenosti a nejste vybaveni léky, musíte ihned volat lékaře (RZP - rychlá záchranná pomoc - 155)
Použít vlastní auto není vhodné ze dvou důvodů:
  • nemusíte odhadnout stav dítěte a během jízdy, zejména je-li nemocnice vzdálená, se může stav dítěte natolik zhoršit, že jej nezvládnete
  • budete velmi rozčilení a nervózní, zběsilou jízdou můžete ještě způsobit dopravní nehodu

Laryngitida prevence
Nejlepším způsobem prevence laryngitidy je úprava domácího prostředí. Ve většině domácností panuje teplo a nadměrné sucho. Takové podmínky dráždí vaše dýchací cesty a oslabují jejich obranyschopnost. Použijte speciální zvlhčovače vzduchu instalované na topení, nebo pověste do místnosti vlhký ručník. Nekuřte. Cigaretový kouř dráždí dýchací cesty a snižuje jejich samočistící schopnost.

Zvyšte svoji fyzickou aktivitu. Pravidelným pohybem a otužováním zlepšíte odolnost svého organismu. Ideální je pohyb na zdravém vzduchu mimo městská centra.

Po zvýšené námaze dopřejte svým hlasivkám dobu na zotavení. Nemluvte. Nesnažte se ani šeptat, zatížili byste své hlasivky dokonce víc než běžnou řečí. Pijte dostatek tekutin, minimálně 2 litry denně. Zvlhčení Vašich hlasivek pomůže cumlání kyselých bonbónů nebo žvýkání žvýkačky. Kouření a alkohol riziko laryngitidy zvyšují. Zkuste se jim vyhnout, nebo je alespoň významně omezit.

Zdroje informací:
http://www.nahlovska.medikus.cz/cz/O-nemocech/?id=93
http://www.babyonline.cz/nemoci-deti/zanet-hrtanu.html
http://www.mladazena.cz/scripts/detail.php?id=393744

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

A co Nymburk doktore, pobezis? :) IM

Renda řekl(a)...

Jo, Nymburk je v planu, ale ma tezkou konkurenci v Bakovskem pulmaratonu. Ale ta desitka v Nymburce je taky moc pekna.

Anonymní řekl(a)...

Moc děkuji za tento článek,všude víceméně spíše píšou úryvky o této nemoci ,ale tady to mám vše v jednom.Mám 10m synka,který mi právě ve vedlejší místnosti sípe.Mám strach usnout ale jsem klidnější když jsem si mohla detailně přečíst co dělat kdyby nejedbože (ťuk ťuk) začal záchvat.Opravdu děkuji.
Slavikova11@seznam.cz