úterý 22. prosince 2009

Špunty do uší – minirecenze

Když mě týden před plaveckým kempem zase přepadl zánět v uchu, tak jsem se rozhodl, že tomu budu napříště předcházet a začnu používat při plavání špunty do uší a po každém plavání si pečlivě vytřu uši uchošťourem. Hned z kraje mi bylo jasné, že nemá cenu objednávat jen jeden model, protože tvar uší je silně individuální záležitost a do každého ucha se hodí trošku jiný design špuntů. Tak jsem na internetu objednal hned tři modely a čekal jsem, až dorazí. Bohužel zásilka nestihla dorazit před kempem, tak jsem na kempu musel používat klasické špunty do uší z lékárny. Špunty už pár tréninků používám a tak se pokusím o takovou menší minirecenzi, abyste příště nemuseli tápat tak jako já a měli jste alespoň trochu přehled, co se nabízí.

Klasické ušní ucpávky


 Jako první se zmíním o klasických ušních ucpávkách. Prodávají se v každé lékárně za pár kaček a základní službu odvedou dobře. Před zavedením do ucha se pomačkají, čímž se pěnová hmota zmáčkne a po napěchování do ucha se zase pěna roztáhne a vyplní tak prostor zevního zvukovodu, takže se tam nedostane voda. Odplaval jsem s nimi pět tréninků a řekl bych, že celkem v pohodě. Narazil jsem ovšem na několik nepříjemností. Tou největší je, že se pěna, ze které jsou špunty vyrobeny, ve vodě nasákne a špunty je potřeba po tréninku pokaždé pečlivě sušit. Řešením je mít několik špuntů a ty střídat. Další problémek je, že po několika iteracích ztrácí pěna svojí pružnost a špunty se musí vyhodit. Ale při jejich pořizovací ceně je to naprosto v klidu. Poslední nepříjemnost je ta, že jakmile si špunty do uší narvete, tak špunty začnou logicky plnit i jejich druhou funkci a tou je tlumení nadměrné hlučnosti, takže pak nic neslyšíte. Je pak trochu humorné, když na vás trenér mluví a vy nevíte, co říká a co po vás chce, dokud na vás nezačne řvát. A co teprve, když si ještě přes uši natáhnete plaveckou čapku, tak to se pak můžete rovnou naučit odezírat. Nicméně jako provizorní řešení, nebo řešení na pár použití je to vhodná cenově nenáročná volba.

Arena Dome Silicone earplug


Co se týče ceny, tak nejlevnější model z těch co jsem si objednal. Cena se pohybuje kolem 150.- . Špunty mají tvar takové houbičky, kdy se do ucha strká klobouček a za nožičku se to potom z ucha vytahuje. Bohužel musím konstatovat, že ten kdo tyhle špunty navrhoval, tak asi byl taky pod vlivem nějakých houbiček, protože to do ucha jde strčit jen hodně ztuha a není to pak moc příjemné. Většinou jsem se odhodlal je zastrčit jen tak do půlky toho kloboučku, protože dál to pak už nešlo. Při plavání mají pak špunty tendenci vypadávat, takže je musíte lovit a když si toho včas nevšimnete, tak se vám ten trénink trochu prodraží. Plaveckou čepičku si pak už přes uši nenatáhnete, protože špunty koukají z ucha ven a tlak čepičky na ně způsobuje nepříjemné pocity až bolest. Výrobce udával, že po nasazení zůstane obstojná slyšitelnost. To bohužel nemůžu potvrdit, protože jsem slyšel stejný prd jako se všemi špunty. Celkově bych je tedy spíš nedoporučoval pro jejich strašnou ergonomii.

Speedo BioFUSE Aquatic earplug


Špunty s rozhodně nejzajímavějším designem. Cena se pohybuje kolem 170.- . Do ucha se postupně zasouvají postupně se zvětšující silikonové lamely, takže podle toho, jak má kdo velké ucho se mu tam buď vejdou všechny, nebo jen některé. Pro vyndavání z ucha slouží taková šedá packa, která je v zákrytu s ušním lalokem, takže nic nebrání přetažení plavecké čepičky přes celé ucho. V uchu drží špunty dobře a nemají pražádnou tendenci k vypadávání. Po nasazení je slyšet opět prd, takže trenér si trochu procvičí hlasivky. Jako špunty pro pravidelné používání je mohu doporučit a líbí se mi obzvláště jejich design.Speedo Ergo earplug


Špunty z druhé strany cenového rozpětí se prodávají zhruba za 200.- . Do ucha ze strká takový malý klobouček a vstup do ucha je poté ještě překryt silikonovou membránou, která je tlakem vody na ucho ještě elegantně přitlačena. Špunty se poté vytahují za nožičku, která mi ale vykukuje z ucha ven, takže to brání pohodlnému přetažení plavecké čepičky přes celé ucho. Nicméně špunty drží v uchu velmi dobře a nevypadávají. Skoro se dá říct, že za hodně peněz dostanete i hodně muziky. Po zastrčení do ucha je tradičně prd slyšet, takže v tomto ohledu se všechny špunty chovají spolehlivě stejně. Kvalitativně a pohodlností bych je položil na roveň předchozímu modelu od Speeda, takže je rovněž můžu doporučit.

Snad vám tahle recenzička v něčem pomůže. Každopádně je potřeba mít na mysli, že každé ucho je jiné a do každého bude pasovat něco jiného. Pokud bych vám ale mohl doporučit nějaký model, tak Speedo BioFUSE Aquatic earplug nebo Speedo Ergo earplug by mohla být ta pravá volba.

Takže teď už jen doufat, že zánět do ucha se hned tak nedostaví a dá pokoj.

9 komentářů:

machy řekl(a)...

Mně osobně voda v uchu nevadí, takže špuntíky nepoužívám pravidelně. Ale když už, tak gelové od emme - dva páry stály kilčo. Jdou trochu vytvarovat a celkem dobře drží. Řekl bych ale, že nejsou úplně těsné, protože se pohybem čelisti při nádechu časem mírně z ucha povysunou. Takže pro tebe asi budou vhodnější nějaké těsnější.. Každopádně díky za tipy.

Ječmínek Máselník řekl(a)...

Rendo díky za recenzi, přesně tyto zkušenosti mám na blozích rád. Trochu mě překvapuje, že jsi očividně očekával nalezení špuntů proti vodě a něco uslyšíš:-)
Přeju hodně zdaru v přípravě na Regensburg a všelico jiného.

Petr Valeš řekl(a)...

Ahoj už máme na obchodě i tu dvojici špuntů od Speedo. Diky za recenzi.

Anonymní řekl(a)...

Díky, moc pomohlo. Jen jsem zvědavá na tlak, který způsobí zasunutí. Mám novej bubínek, tak doufám, že vydrží...

Renda řekl(a)...

No tlak by to nemělo způsobit žádný a až na bubínek by se ti špunt taky neměl dostat. Špunty prostě jen mechanicky zabraňují vniknutí vody do ucha. Nic víc.

Anonymní řekl(a)...

Neměl by někdo tip na podobnou recenzi, ale spíš na protihlukové špunty? Moc neplavu, ale pracuju v hlučném prostředí a fasované pěnové špunty nesnáším, kloužou a už se mi díky nim v uchu udělal "špunt" a musel jsem k ušaři.

Anonymní řekl(a)...

Díky, tohle mi hodně pomohlo. Vyzkoušela jsem už špunty pro plavce, ale pod všechny se dostala voda a špunty rychle strácely na elasticitě. A jiné zase nejdou dát pod čepici. :) A jedny působily divný tlak při vyndavání. Díky vyzkouším Speedo.

Karel Černý řekl(a)...

Super díky, já používal pěnový, který mi pořád vypadávali, tak už vím, že jsou i lepší.

Lucie Brabcová řekl(a)...

Děkuji moc za článek, pomohl mi ve výběru a inspiroval. Díky!