pondělí 11. ledna 2010

SportyPal training logger

Už nějakou dobu mám to štěstí, že se v mém mobilu uvelebil taky GPS modul a toho se prostě musí využít. Takže jsem hned na začátku hledal nějaký software, co by mi zaznamenával uběhnutou nebo ujetou trasu a jako bonus ukazoval i nějaké další potřebné veličiny. Našel jsem dva moc dobrý kousky. První, o kterém si povíme dneska je SportyPal, a ten druhý, který si na svých pár řádků slávy musí počkat do příště je GPSed.
Na začátek se pokusím shrnout to, co bysme od této kategorie GPS softwaru, kterou si pro sebe označuju jako GPS training trackery, měli očekávat, a co by nám pořádný program z tohohle ranku měl naservírovat na zlatém podnose až pod frňákovník.

Takže bysme měli vyžadovat minimálně následující funkce:

  • Zaznaménávání trasy
  • Aktuální rychlost
  • Zdolaná vzdálenost
  • Průměrná rychlost
  • Export do nějakého standardního datového souboru (GPX, ...)
Dále by se hodily následující doplňkové funkce:
  • Spotřebovaná energie
  • Integrace s webovým serverem
  • Integrace se sociálními sítěmi a blogy (Facebook, Blogger, …)
  • Zobrazení trasy na mapě
  • Zvukové upozornění po zdolání určitého úseku (intervaly)
Kupodivu jsem neobjevil žádný program, který by poskytoval všechny tyto funkce, ale SportyPal a hlavně pak GPSed jich poskytují určitě dostatečnou množinu.

Ale teď se tedy koukneme SportyPalu na zoubek trochu blíž.

Program je ke stažení zdarma ze stránek http://www.sportypal.com/. Na stejné stránce najdete taky bohaté diskuzní fórum, blog a komunitní část, takže podpora produktu je dostatečná. Podporovány jsou zařízení s Windows Mobile 6 (a to jak s dotykovým displejem tak i bez), nativní Javou, Androidem nebo iPhone a Blackberry, takže si vybere každý. Já zde budu popisovat verzi pro Windows Mobile, ale očekávám, že mezi jednotlivými edicemi žádné zásadní rozdíly nebudou.


Hlavní menu

Po spuštění se dostaneme do základního menu (k dispozici je i čeština), kde si můžeme vybrat spuštění trackování nového tréninku, prohlížení předešlých tréninků, nastavení osobního profilu nebo si prohlídnout nejlepší dosažené výsledky. Při trackování nového tréninku máme na výběr z několika sportů jako běh, chůze, jízda na kole, na kolečkových bruslích a volný styl. Podle toho, co si vybereme, jsou pak zobrazovány patřičné jednotky (min/km, km/h, …) Hned, jak jsou nalezeny satelity, začne trackování tréninku a na displeji se nám zobrazuje datum, aktuální čas, typ aktivity, délka tréninku, vzdálenost, průměrná rychlost a spotřebované kalorie. Všechno je to pěkně bílé na modrém velké a přehledné.


Výběr nového tréninku

Jakmile dokončíme trénink, je toto naše snažení uloženo do paměťového úložiště telefonu a skončený trénink můžeme podrobit zdrcující analýze. Můžeme si zobrazit statistiky tréninku, graf rychlost nebo trasu na mapě. Program pro zobrazení trasy využívá Google maps, což je dneska de facto standard.


Detaily tréninku

Graf rychlosti

Pokud jsme se zaregistrovali na webu SportyPal.com, což samozřejmě doporučuju, a vytvořili si tam účet, který jsme si také nastavili do našeho profilu v programu, můžeme trénink rovnou z programu vyexportovat na web produktu a tam si můžeme zařádit ještě víc než v mobilu. Možnosti jsou široké. Od všemožného prohlížení tréninkové trasy a její charakteristiky po sdílení tréninku s komunitou nebo přáteli. Trénink také můžeme přímo vysdílet na Facebooku nebo vyexportovat do GPX souboru pro následný import do něčeho jiného ještě chytřejšího.


Prohlížení tréninku na webu

Když to tedy shrnu, tak zadarmo člověk dostane moc šikovný software propojený na webové stránky, který mu poskytne celkem bohatou sadu funkcí obzvlášť ve spojení s jeho webem. A to všechno ztvárněno v nádherné grafice, kterou má SportyPal bezkonkurenčně nejhezčí ze všech programů, co jsem zkoušel. Ale jedna věc mi stejně jako u všech ostatních programů chybí a tím je zvuková signalizace po zdolání určitého úseku. Například kilometru při běhu. Mě by se to náramně hodilo při sledování tempa a řízení intervalového tréninku. Ale už jsem si o tuto funkci napsal na wishlist, tak uvidíme za rok za dva, třeba se dočkám. A nebo si to napíšu sám a bude po ptákách :-).

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Hlasové výstupy má třeba Run.GPS. Já ho používám a také mohu jen doporučit. polopes

Renda řekl(a)...

Aha, díky za tip. Určitě ho ozkouším. Na webu vypadá zajímavě.